понеділок, 8 липня 2019 р.


Що цікавого можна знайти
у Конституціях різних держав
28 червня Україна святкує День Конституції. Основний Закон нашої країни було ухвалено вночі, коли народні депутати та президентська команда зуміли домовитися щодо розподілу владних повноважень у молодій державі.
З Конституціями різних країн пов’язані цікаві факти щодо процесу їхнього ухвалення. Є держави, в яких досі немає Конституції, і серед них є навіть представники провідних демократій.
Є також держави, Конституції яких було ухвалено кілька століть тому і знов-таки йдеться про західні демократії.США. «Коли діждемось Вашингтона
з новим і праведним законом?»
Ці рядки з відомого вірша Тараса Шевченка згадалися нам, коли зайшла мова про американську Конституцію. Так, Основний Закон США є одним з перших і одним з найстаріших, що діють донині у світі.
Конституція була ухвалена Конституційним конвентом у Філадельфії в травні-вересні 1787 року. Головою конвенту тоді був Джордж Вашингтон, який два роки потому став президентом США. Конституція США складається з преамбули, 7 статей і 27 поправок. Перші десять поправок вступили в силу ще в 1791 році, і відомі як Білль про права.
Поправки ухвалюються двома третинами голосів конгресменів. Всього в американській історії було запропоновано кілька тисяч конституційних поправок, переважна більшість яких були відхилені.

Велика Британія. Конституція середніх віків
У Великій Британії до цього часу немає Конституції як єдиного документу. Незважаючи на це, саме Британія вважається однією з взірцевих західних демократій.
На практиці права британців регламентуються як стародавніми статутами, так і прецедентним правом (рішення судів як приклад для подальшого трактування закону) і окремими конституційними угодами.
Цікаво, що найстаріші з британських конституційних статутів були ухвалені ще у середньовіччі. Йдеться про Велику Хартію Вольностей 1215 pоку (!) і Білль про права 1689 року. Ці документи стали наріжним каменем англійської правової системи.
У британському конституційному праві усі свободи людини є індивідуальними правами, які базуються на основі принципу «кожний може робити те, що не заборонено законом».

Німеччина. Гуманізм після Гітлера
Сучасна німецька Конституція була ухвалена після розгрому гітлерівської Німеччини. Американські радники зробили тоді все можливе, щоб нав’язати німцям пацифістську ідеологію, що відобразилося також у тексті німецької Конституції.
Під час її написання були враховані тези Загальної декларації прав людини (ухвалена ООН у 1948 році), що зробило текст німецького Основного Закону одним з найгуманніших у світі.
23 травня 1949 року в західній окупаційній зоні була заснована Федеративна Республіка Німеччина. Цього ж дня Парламентська рада в Бонні урочисто проголосила набуття чинності Основного Закону держави.
Основний Закон проголосив ФРН як правову, федеративну, демократичну, республіканську і соціальну державу.
Конституція звертає особливу увагу на основні права громадян. За громадянами закріплені свобода совісті і віросповідання, думки, друку та доступу до інформації, союзів і зборів, пересування і вибору професії.
Гарантовані свобода і недоторканність власності. Також заявлено, що права і свободи не можуть використовуватися для боротьби проти вільного демократичного ладу.

Франція. 16 конституцій революційної країни
У Франції за останні двісті років сталося багато революцій та політичних криз, що призвело до постійної зміни Конституцій. За цей час було ухвалено 16 Конституцій, ще 6 проектів обговорювались, але не набули чинності.
Формування сучасної конституційної традиції у Франції почалося в період Великої французької революції у 1789 році. На сьогоднішній день у Франції діє Конституція 1958 року, прийнята з ініціативи президента Шарля де Голля. Ця Конституція проголосила так звану П’яту республіку.
У 2000 році парламент проголосував за поправку до Конституції, яка скоротила тривалість терміну правління президента з 7 до 5 років. У 2008 році у текст Основного Закону була внесена поправка, яка передбачала обмеження терміну президентської влади (не більше двох термінів поспіль).

Польща. Перша в Європі
У Польщі впевнені, що саме у них в країні було ухвалено першу в Європі та другу в світі Конституцію.
3 травня 1791 року на так званому Чотирилітньому сеймі було ухвалено Конституцію, що встановлювала устрій Речі Посполитої згідно з ідеями просвітництва та розширення прав міського населення. Конституція втратила чинність після поділів Польщі, які призвели до окупації країни Росією, Пруссією та Австрією.
Чинна конституція була прийнята Національними зборами Польщі 2 квітня 1997 року і схвалена на референдумі 25 травня того ж року. А всього у польській історії було ухвалено дев’ять Конституцій.

Індія. Найбільша Конституція у світі
Найбільшою за обсягом Конституцією у світі є індійська, яка була ухвалена у 1950 році.
Вона включає 465 статей, 12 великих додатків, більше 70 поправок. Автори індійської Конституції прагнули зосередити у документі всі найкращі правові досягнення інших держав.
Тому індійська Конституція запозичила ряд положень основних законів Великої Британії, СРСР, США, Канади, Японії, Австралії.
Індійська Конституція передбачає дуже простий порядок внесення поправок, в результаті чого за майже 70 років були змінені сотні її різних положень.
У результаті прийняття поправок було додано близько 80 статей і виключено близько 20. Є також дуже розлогі поправки, окремі з яких близькі за обсягом до Конституції США.

Японія. Антивоєнна Конституція
Конституція Японії відома, як «Мирна Конституція» завдяки статті 9, в якій передбачено відмову від війни як засобу ведення державної політики та відмову від утримання війська. Конституція була ухвалена 1947 року після поразки Японії у Другій світовій війні.
Попри те, що стаття 9 передбачає відмову держави від права вести війну, Японія де-факто має армію – Сили самооборони. З формальної точки зору, японська армія вважається особливим видом поліцейських сил.
Однак, згідно з резолюцією кабінету міністрів від 1 липня 2014 року Японія має право на так звану колективну самооборону. Отже, держава може використовувати Сили самооборони не тільки у випадку нападу на Японію, а й також у випадку нападу на країни, з якими Японія підтримує тісні зв’язки.

Ізраїль. Релігія завадила Конституції
В Ізраїлі, так само як і у Великій Британії поки немає конституції. Правова система країни ґрунтується на Основних законах (які мають стати частинами Конституції), на Декларації незалежності, судових прецедентах тощо.
Згідно з Декларацією незалежності Ізраїль повинен був прийняти Конституцію незабаром після проголошення державності у 1948 році.
Зараз у країні ухвалені вже дванадцять Основних Законів, зміст яких може скласти значну частину майбутньої Конституції. Зробити з них єдиний текст Конституції заважають суперечки між світською та релігійною частинами ізраїльського суспільства. Невизначеність відносин між державою та релігією відкладає питання Конституції у довгу шухляду.

Сан-Марино. Статут карликової країни
Конституція карликової країни Сан-Марино – найстаріша з чинних Конституцій у світі. Вона бере свій початок з 8 жовтня 1600 року. Цього дня уряд надав зобов’язуючого характеру збірці Статутів інституцій та правосуддя в Сан-Марино. Збірка була написана латинською мовою і складалась з шести книг.
Ця правова система була оновленням Статуту Міста, який використовувався в Сан-Марино приблизно з 1300 року. Деякі з наразі існуючих у Сан-Марино інституцій, наприклад, Рада шістдесяти, залишилися працювати ще з того періоду.
Нагадаємо, що Сан-Марино є анклавом, який розташований у центрі Італії, має площу 61 км кв. і населення на рівні близько 33 тисяч.

Президенство – безтермінове
У Білорусі було прийнято п’ять конституцій: чотири – радянські (1919, 1927, 1937 і 1978 роках) і одна сучасна (15 березня 1994). За ухвалою загальнодержавного референдуму, який відбувся 17 жовтня  2004 року, із неї було вилучено положення, яке забороняло одній особі займати президентській пост більше ніж два терміни поспіль. Цікаво те, що в той час у країні працювали спостерігачі від Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), але вони стежили за виборами у парламент і не контролювали перебіг референдуму.

Ще кілька фактів про найдивніші Конституції
Основний Закон Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) був затверджений не референдумом, а підписанням усіх правителів еміратів. Тому їхній Конституції притаманні ознаки міждержавного договору, який відбився на формі державно устрою.
Згідно із Конституцією Таїланду, король захищає усі релігії, але сам повинен бути виключно буддистом.
У Конституції Еквадору закріплені права не тільки громадян, а й навколишнього середовища. За нею природа та екосистеми, які перебувають на території держави,  мають право на існування та своєчасне відновлення.
Творцями Конституції Ісландії були дев’ятсот п’ятдесят мешканців країни, обраних навмання. Допрацьовувала Основний Закон Конституційна Рада, в яку входили рибалки, фермери, лікарі та домогосподарки. Щотижня вона завантажувала нові проекти законів в Інтернет для того, щоб кожен житель країни міг взяти участь в їх обговоренні. А відеозвіт про свою роботу викладала у YouTube.
В СРСР було прийнято чотири Конституції (в 1924, 1936 та 1977 роках).
У Росії референдум щодо прийняття Конституції 12-того грудня 1993 року відвідало 54,8 % громадян. Із них «за» проголосувало 58,4 %. проти – 46,6 %. Незважаючи на це, їхня Конституція все одно була офіційно опублікована та набрала юридичної сили через тринадцять днів (25 грудня 1993 року). Два її примірники побували у космосі триста двадцять дев’ять днів.
І найголовніше: хоча у 1710 р. український Гетьман Пилип Орлик написав першу в світі Конституцію, що складалася із вступу та шістнадцяти статей і здобула назву «Бендерська», наш народ і досі не може визначитись в тому, чи змінювати текст Головного документу країни, чи змінювати щось у собі. Референдум щодо змін до чинної Конституції України пройшов в 2000 році, однак реальної ваги він не мав.
Підготувала Людмила РОДІНА.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар