четвер, 30 вересня 2021 р.

 


ВСЕ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ:

ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ

Вже майже два роки планета Земля живе на пороховій бочці під назвою «коронавірус». І про стабілізацію поки що говорити рано. Єдиним доступним на сьогодні заходом для запобігання небезпеки залишається вакцинація.

Сьогодні відповіді на актуальні запитання про неї дає заступник головного лікаря міського центру первинної медико-санітарної допомоги, сімейний лікар Мирослава Олександрівна Корень.

 

Які типи вакцин проти COVID-19 зараз розробляють та використовують у світі?

За рік від початку пандемії СOVID-19 у світі розробили понад 200 вакцин від коронавірусу.

Поки кілька перспективних вакцин-кандидаток досі перебувають на стадії розробки, деякі проходять стадію затвердження, і такі вакцини, як «Pfizer/BioNTech», «CoronaVac/Sinovac Biotech» та «Oxford-AstraZeneca» уже схвалені для використання національними регуляторними органами окремих країн. На лютий 2021 року 10 вакцин дозволені для публічного використання:

• дві РНК вакцини («Pfizer-BioNTech», «Moderna»);

• чотири інактивовані вакцини («BBIBP-CorV» від Sinoparm, «BBV152» від Bharat Biotech, «CoronaVac» від Sinovac та «WIBP-CorV» від Sinopharm);

• три вірусно-векторні вакцини («Sputnik V» від дослідницького інститута Гамалея, оксфордська вакцина «AstraZeneca» та «Ad5-nCoV» від Cansino Biologics);

• одна пептидна вакцина («EpiVacCorona» від інституту «Вектор»).

Чому розробляють декілька типів вакцин проти COVID-19?

Головний принцип вакцинації такий: нам потрібно навчити нашу імунну систему боротися із активними вірусами (або іншими патогенами) до того, як вони потрапляють у наш організм. Проте спосіб, у який ми вчимо імунну систему, відрізняється для різних типів вакцин. Класичні вакцини (інактивовані). Вони працюють наступним чином: людині вводять дозу ослаблених або мертвих вірусів або інших патогенів. Імунна система вчиться їх нейтралізувати. Робить вона це за допомогою створення антитіл, які заважають вірусам виконати свій план – захопити здорову клітину жертви і почати виробляти власні копії.

Антитіла вироблені імунною системою таким чином, щоб вступати у взаємодію із антигенами. Саме тому організм людини може містити антитіла до всіх патогенів, які хоч колись до нього потрапляли, так працює «імунна пам’ять». Щоправда, кількість антитіл зменшується із часом.

Отже, після вакцинації, людина має необхідні антитіла, які одразу починають боротися із живим вірусом, якщо він у майбутньому потрапить в організм. Таким чином, у віруса стає значно менше шансів на вільне поширення в організмі: людина або не хворіє взагалі, або перебіг захворювання йде значно легше, ніж без вакцинації.

Вакцина «CoronaVac» від китайського виробника Sinovac, відноситься саме до такого типу.

Протеїнові вакцини.

Для них окремо виробляють велику кількість антигенів, характерних для вірусу. Антигенами можуть бути частини протеїнів вірусу, або інші його фрагменти. Потім антигени запаковують у біологічну оболонку таким чином, щоб ввести створені наночастинки людині під час ін’єкції. Одночасно, в суміш додають спеціальні речовини-ад’юванти, які гарантують імунну відповідь організму. Перевага такої вакцини – її можна найшвидше виробити у великих кількостях, і вона не потребує низьких температур.

До такого типу вакцин відноситься вакцина від NovaVax, випробування якої ще не закінчилися.

Векторні вакцини. Це новий тип вакцин, але технологія, яка в них використовується, має довгу історію – більше 30 років. Наразі у світі затверджено шість векторних вакцин – чотири від коронавірусу та дві від гарячки Ебола.

Що таке вектор? Це безпечний для людини вірус, який виконує доставку всередину клітини «посилки» з геном. У випадку вакцини від COVID-19 – це ген спайк-білка коронавірусу. Клітина на основі отриманого гену синтезує цей білок, і організм, запускає механізм формування імунітету.

До такого типу вакцин належить вакцина «AstraZeneca», законтрактована для України, та російська вакцина «Супутник-V»,  зроблена на основі двох модифікованих аденовірусів.

РНК-вакцини – це запаковані в оболонку послідовності РНК, або інструкцій для клітин по виробництву тих самих протеїнів з шипу коронавірусу, при цьому клітини жодним чином не змінюються. Через те, що РНК значно менш стійка речовина, ніж ДНК, такі вакцини є значно дорожчими у виробництві і потребують дуже низьких температур для зберігання. вакцини «Pfizer» та «Moderna» відносяться до такого типу.

Якими вакцинами щеплюють на даний момент на Дубровиччині?

На сьогодні у достатній кількості є такі вакцини: «AstraZeneca», «Comirnaty/Pfizer-BioNTech», «CoronaVac/Sinovac Biotech».

Який відсоток вакцинації населення?

Більше 38 % дорослого населення отримали щеплення від ковіду.

Наразі щеплення тривають, постійно працюють пункти щеплень і виїзні бригади, які забезпечують доступ до вакцинації сільським жителям та пацієнтам з особливими потребами.

Ефективність певної вакцини – це те, наскільки вакциновані люди рідше хворіють за невакцинованих? 

Так, ефективність усіх вакцин визначається протидією важким формам COVID-19, зменшення кількості смертей, госпіталізацій та важких випадків

Чи може здорова людина бути «носієм» вірусу SARS-CoV-2 після вакцинації проти COVID-19?

Чи зупинить вакцинація проти COVID-19 передачу вірусу від однієї людини до іншої? Вакцини від коронавірусу не містять живих вірусів, тому щеплені люди не можуть поширювати захворювання. Спайк-білок не може передаватися від людини до людини.

Наскільки довго проведена вакцинація проти COVID-19 забезпечує захист від даної інфекції?

Довготривалих наукових досліджень, які дали би однозначну відповідь на запитання, як довго у людини зберігається набутий після хвороби імунітет від COVID-19, поки немає. Найтриваліше і наймасштабніше дослідження щодо цього з квітня до листопада 2020 року проводили вчені Оксфордського університету. Вони аналізували дані британських лікарів, які перехворіли на самому початку пандемії і мали антитіла до вірусу SARS-CoV-2. За пів року, коли тривав моніторинг, жоден з них не інфікувався з явними симптомами хвороби. Тобто, як випливає з цього дослідження, пів року – це мінімальна підтверджена на даний момент тривалість імунної реакції. Довше це питання поки ніхто не досліджував.

Який імунітет триває довше – набутий після хвороби COVID-19 чи здобутий внаслідок вакцинації?

Власне, остаточної відповіді про тривалість захисту від ковіду за рахунок вакцинації людство досі не має. Група науковців на чолі з епідеміологинею із Прінстонського университету Рейчел Бейкер у статті «Межі передбачуваності SARS-CoV-2», опублікованій у науковому журналі «Nature», зазначає, що «сила, діапазон і тривалість природного і вакцинального імунітету проти SARS-CoV-2 залишаються невизначеними і період від наступних кількох місяців до року є критичним для розуміння імунітету проти SARS-CoV-2».

Чи потрібно проходити ревакцинацію після вакцинації проти COVID-19 і через який термін?

Директор програми надзвичайних ситуацій ВООЗ Майк Райан описав ситуацію щодо третьої дози вакцини від Covid-19 так:

«Робити третє щеплення від Covid-19 – це ніби дати рятувальний жилет тим, хто його вже має, а решту залишити тонути».

У світі тривають запеклі дискусії про додаткове щеплення – потрібне воно чи ні. Результати попередніх досліджень вчених свідчать про значне збільшення захисту саме завдяки третій дозі.

Водночас у Всесвітній організації охорони здоров’я закликають зосередитися на вакцинації нещеплених людей.

Людина не мала щеплення, не хворіла досі, але проконтактувала з людиною, яка точно хворіє на COVID-19. Чи варто робити екстрене щеплення?

Так.

Чи може захворіти на COVID-19 вакцинований проти даної інфекції?

Так, може.

Скільки триває імунітет, який викликають вакцини проти COVID-19?

У світі вже майже дев’ять місяців триває вакцинація від коронавірусу, але поки що вчені не можуть дати вичерпної відповіді на одне запитання – як часто доведеться робити щеплення від COVID-19. У найближчому майбутньому деякі країни мають намір вводити населенню бустерну дозу вакцини, щоб посилити захисний ефект. Далі найбільш вірогідним сценарієм називають щорічну ревакцинацію. Для прикладу, згідно з останніми дослідженнями, результат яких озвучив генеральний директор Pfizer Альберт Бурла, первісна ефективність вакцини «Pfizer/BioNTech» становить 96,2%. Приблизно через 4-6 місяців після введення другої дози ефективність знижується приблизно до 84%.

Таким чином, протягом 18 місяців після вакцинації ефективність препарату становитиме менш як 50%, і тоді знадобиться ревакцинація.

Які передбачені для людей, котрі пройшли повний курс вакцинації?

Для осіб, які пройшли повний курс вакцинації, дозволено не йти на самоізоляцію навіть в тому випадку, коли вони перебували в безпосередньому контакті з хворими на коронавірус. Сімейний лікар просто деякий період здійснює моніторинг за станом їх здоров’я. На них також не розповсюджуються обмеження, які запроваджують в жовтій зоні. При плановій госпіталізації такі особи все ж здають експрес-тест, оскільки ніяких змін в попередні спеціалізовані накази не вносилося.

Людина одержала дві дози вакцини і вже – навіть сертифікат вакцинації. Він терміновий чи безтерміновий? Що передбачає цей сертифікат? Як діяти, коли спливе термін сертифікату?

У липні цього року Кабінет міністрів постановив, що сертифікати про вакцинацію проти коронавірусу як українського, так і іноземного зразка («ковідний сертифікат») діятимуть упродовж 180 днів від моменту отримання другої дози вакцини.

Цифровий CОVID-cертифікат у мобільному додатку «Дія» упродовж місяця до завершення його притності потрібно буде оновити – для цього видалити попередній та згенерувати новий.

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію від CОVID-19, отримане раніше на термін 180 днів, після закінчення дії  поточного документа можна отримати у свого сімейного лікаря. Нове буде дійсне ще пів року.

Дякую за роз’яснення.

Спілкувалася Людмила РОДІНА.

 

Україна з 23 вересня перейшла у жовту зону. Що це означає і які будуть обмеження

Третя хвиля коронавірусу накриває Україну. Вся країна з 23 вересня перейшла у жовту карантинну зону.

Таке рішення ухвалила Державна комісія з техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій. З 00 годин 00 хвилин 23 вересня по всій території країни оголошено жовту зону.

Що це означає, які заклади закриють і які заборони чекають на нещеплених людей?

 

Що таке жовта зона?

У жовтій зоні діють такі загальні карантинні обмеження (є винятки за умови вакцинації):

Концерти – масові заходи мають відбуватись, якщо на одну людину є щонайменше 4 кв. метри площі.

Ресторани – не більше 4 людей за столиком, а відстань між столами – мінімум 1,5 метри;

Кінотеатри – мають працювати із заповненістю залів (усіх залів певного кінотеатру разом) менше за дві третини місць, або ж не більше 50% місць у кожному окремому залі цього кінотеатру;

Спортивні зали – можуть працювати лише у разі обмеження кількості відвідувачів з розрахунку одна людина на 10 кв. метрів площі.

Медичні заклади – прийом пацієнтів розділено на потоки. Чи запроваджуватимуться обмеження щодо планових госпіталізацій, як це було минулоріч, наразі невідомо. В нашій міській ПМСД повідомили, що поки що таких вказівок не надходило. Транспорт працюватиме без обмежень. У жовтій зоні слід обов’язково носити маски у приміщеннях, дотримуватися фізичної дистанції у 1,5 м.

Бонуси для вакцинованих і заборони для невакцинованих

Цей карантин відрізнятиметься від інших тим, що уряд дозволив ряд послаблень для людей, які отримали одну чи дві дози щеплення від коронавірусу.

Минулого тижня Кабмін ухвалив нові правила карантину.

За ними, всі обмеження жовтої зони не будуть працювати, якщо всі відвідувачі та щонайменше 80% організаторів концертів, працівників кафе та ресторанів, кінотеатрів, театрів, музеїв, спортзалів та басейнів мають хоча б одне щеплення.

Також обмеження не працюють, якщо відвідувачі та працівники мають дійсний (72 год.) результат ПЛР-тест чи експрес-тестування.

Тобто, якщо людина має хоча б одне щеплення, вона без обмежень може відвідувати кафе, ресторани, кінотеатри.

Як будуть рахувати?

Щоб перевірити, чи мають відвідувачі чи працівники закладів одне чи два щеплення, в уряді запропонували зробити два види внутрішніх електронних ковід-сертифікатів – жовтий (про перше щеплення) і зелений (про повний курс вакцинації).

Проблема в тому, що ця технологія, станом на 23 вересня, так і не запрацювала.

Наразі в Україні електронні ковід-сертифікати про вакцинацію мають можливість завантажити тільки ті люди, які пройшли повний курс щеплення.

У Мінцифри лише планують запустити сертифікати про одну дозу у тестовому режимі.

Але навіть люди, які отримали дві дози, стикаються з величезними технічними проблемами при завантаженні сертифікатів у телефони.

Проте у бізнесу є вибір – надавати послуги тільки вакцинованим чи дотримуватися всіх обмежень.

Тобто у кафе, кінотеатри можуть пускати без обмежень, але тільки вакцинованих відвідувачів, або з оголошеними обмеженнями, але всіх.

В постанові уряду вказано, що рішення, як надавати послуги, залишається за власником.

Також в умовах обмежень для вільного відвідування підійдуть такі документи: дійсна довідка про негативний результат (72 год.) ПЛР-тесту, експрес-тестування на антиген, паперове свідоцтво про вакцинацію, видане сімейним лікарем.

А як щодо шкіл?

Школи працюватимуть за умови, якщо не менше 80% працівників мають хоча б одне щеплення.

Наприклад, станом на 17 вересня, у Київській області 5 350 шкіл з понад 14 тисяч уже відповідають цим вимогам - мають понад 80% працівників хоча б з одним щепленням від Covid-19.

На Рівненщині з 44 тис. працівників освітніх закладів повне щеплення пройшли 22 978 людей, що становить 51%. Нині у Рівненській області вакциновано понад 80% працівників лише у 187 закладах освіти.

Там, де рівень вакцинації працівників нижчий 80%, заклади освіти перейдуть на онлайн-навчання.

Попри те, що за останній тиждень кількість хворих збільшилась в рази, в уряді ситуацію називають контрольованою.

«Так, ми фіксуємо зростання кількості нових випадків COVID-19, але завдяки вакцинації маємо запас міцності. Медична система готова реагувати на нову хвилю, але найкращий спосіб зберегти своє життя та здоров’я – щепитися від коронавірусної інфекції за першої нагоди», – заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Підготувала Людмила РОДІНА.

Немає коментарів:

Дописати коментар