пʼятницю, 29 жовтня 2021 р.

 

Новації: тарифи,

святкові вихідні та зростання пенсій

Другий місяць осені приніс українцям деякі зміни, що стосуються комунальних тарифів, пенсійного забезпечення та деяких правил для водіїв автівок. Детальніше про це – в короткому огляді.

 

Тарифи

Із 1 жовтня зменшилась ціна на електроенергію для частини населення України. Відтепер тариф становитиме 1,44 грн. за кВт-год., якщо домогосподарства споживають менше ніж 250 кВт-год. на місяць. Але якщо побутовий споживач перевищить цю норму, то за всю спожиту електрику необхідно сплатити за повною ціною – 1,68 грн. за кВт-год.

Тарифи на опалення з жовтня зростуть приблизно на 40% через подорожчання газу. Ціни в різних містах будуть відрізнятися.

Ціна на газ. «Нафтогаз України» вводить новий тарифний план «комфортний сезон», який дозволить платити за газ рівномірними частинами щомісяця. Тарифний план діятиме з 1 жовтня до 30 квітня. Ціна на газ складе 7,96 грн. за куб. м з ПДВ без вартості доставки. Новий тариф запроваджується для того, щоб українці змогли уникнути пікових навантажень на сімейний бюджет у найхолодніші місяці року, коли споживання газу є найбільшим.

Тарифи на стаціонарні телефони. «Укртелеком»  попередив, що вартість пакету збільшується на 40 гривень на місяць, але при цьому додасться кількість безкоштовних хвилин для дзвінків зі стаціонарних телефонів на мобільні. Для абонентів, які не користуються пакетними пропозиціями, вартість тарифного плану не змінюється.

 

Пенсії

Із початком жовтня в уряді обіцяють збільшити пенсії для пенсіонерів у віці 75-80 років. Підвищення становить 400 гривень, його виплачуватимуть щомісячно. 

Якщо 75−80-річні пенсіонери заробили мінімальний стаж (20 років для жінок, 25 років – для чоловіків), то їхні пенсії зростуть щонайменше до 2500 гривень.

Таке підвищення стосуватиметься майже 1 млн. пенсіонерів.

Водночас індексації пенсій у жовтні, як це було раніше, не передбачено. Тепер пенсії щорічно індексуватимуть 1 березня.

Розмір мінімальної пенсії, яка нині становить 1854 гривні, в жовтні також не зміниться. Її перегляд разом із доплатою за понаднормовий стаж, надбавками та іншими доплатами запланований з 1 грудня 2021 року, коли зросте прожитковий мінімум.

Нагадаємо, що з минулого року уряд запровадив доплати розміром 500 гривень на місяць пенсіонерам, які досягли віку 80 років. А з жовтня наступного року планують доплачувати по 300 гривень на місяць тим, кому виповниться 70 років.

 

Нові лікарняні

Із 1 жовтня в Україні усі лікарняні (листки тимчасової непрацездатності) мають оформлювати в електронному форматі. Відтепер лікарі повинні вносити дані про хворобу та одужання пацієнта до електронної системи охорони здоров’я.

Паперових лікарняних з 1 жовтня вже не видаватимуть, але ті, які пацієнти отримали до цієї дати, ще будуть чинними.

Після запуску нової системи роботодавці в автоматичному режимі отримуватимуть інформацію про те, хто з їхніх працівників перебуває на лікарняному. Водночас зникне потреба зберігати паперові лікарняні й передавати їх у Пенсійний фонд.

Після одержання інформації від медичної системи про формування медичного висновку Пенсійний фонд генерує електронний лікарняний, і його першого дня можуть побачити роботодавці й самі хворі.

Ані Пенсійний фонд, ані роботодавець під час формування електронного лікарняного не отримують інформацію про те, чим хвора людина та яке лікування їй виписали – все має бути конфіденційно.

Рецепти для отримання інсуліну

Відтепер пацієнти з діабетом можуть отримати інсулін в аптеках за програмою «Доступні ліки» лише за електронними рецептами.

Для цього спершу потрібно відвідати ендокринолога та отримати індивідуальний план лікування. Потім необхідно взяти електронний рецепт в ендокринолога або свого сімейного лікаря. Опісля отримати інсулін можна у будь-якій аптеці з позначкою «Тут є доступні ліки».

Варто зазначити, що місце виписки електронного рецепта та місце реєстрації пацієнта неважливі.

Також із 1 жовтня до програми «Доступні ліки» внесуть препарати для пацієнтів із розладами психіки та поведінки. Йдеться про такі захворювання, як епілепсія, шизофренія, ПТСР, депресія, афективні та невротичні розлади.

 

Поведінка на дорогах

Із 1 жовтня водіям на заміських дорогах треба вмикати денні ходові вогні, а в разі їхньої відсутності – ближнє світло фар. Адже у цей період видимість через погодні умови починає знижуватися, а світловий день скорочується.

В умовах недостатньої видимості можна також увімкнути дальнє світло фар або додатково протитуманні фари, якщо це не буде засліплювати інших водіїв.

Вимога вмикати освітлення буде чинною до 1 травня. За порушення  водіям загрожує штраф у розмірі від 425 до 510 гривень.

 

Нові штрафи для фур

Став чинним закон, який запровадив нові штрафи за перевантаження на автошляхах. Порушникам доведеться сплатити таку суму штрафу:

• перевантаження від 5% до 10% – 8500 гривень;

• від 10% до 20% – 17000 гривень;

• від 20% до 30% – 34000 гривень;

• перевантаження від 30% – 51000 гривень.

Штрафи нараховуватимуть автоматично – завдяки системі автофіксації WiM, яка буде визначати перевищення вагових норм. Раніше така фіксація працювала в тестовому режимі. Відтепер власники габаритного транспорту, що перевищив ваговий контроль, отримуватимуть «листи щастя» зі штрафами.

 

Довгі вихідні

В середині жовтня нас чекають довгі вихідні. 14 жовтня відзначається відразу кілька свят – День захисника України, День українського козацтва, а також церковне свято Покрова Пресвятої Богородиці. Цей день в Україні – вихідний.

У цьому році він випадає на четвер, тому наступний день, п’ятницю, 15 жовтня, також зробили неробочим. Його доведеться відпрацювати в суботу, 23 жовтня. Таким чином, українці отримають довгі чотириденні вихідні – з 14 по 17 жовтня.

 

Переходимо на зимовий час

Незважаючи на те, що навесні депутати намагалися скасувати перехід на зимовий і літній час, у них нічого не вийшло. За те, щоб залишити країну на одному часі, в березні цього року не вистачило п’яти голосів. Після чого законопроєкт відправили на доопрацювання, і з тих пір він на обговорення не виносився.

Тому поки що наша країна продовжує переводити годинник двічі на рік. Восени це відбувається в останню неділю жовтня, яка цього року припадає на 31-е число. Стрілки годинників переведуть на годину назад о четвертій годині ночі. А, значить, ми зможемо спати на одну годину довше.

 

Осінній призов

Традиційно з 1 жовтня розпочався осінній призов в армію на строкову службу. Йдеться про чоловіків віком від 20 до 27 років (з 18 років – за власним бажанням), в яких немає права на звільнення або відстрочку від служби.

 

* Фонд соціального страхування України інформує

Як діяти роботодавцю, якщо його працівнику відкрили е-лікарняний?

 

Уже з жовтня заклади охорони здоров’я повністю перейшли на формування медичних висновків замість видачі пацієнтам звичних паперових листків непрацездатності.

Е-лікарняні формуються автоматично одразу після створення медичного висновку, якщо пацієнт є застрахованою особою – тобто має офіційне працевлаштування, є ФОП тощо. Також е-лікарняний автоматично відкриється для одного із застрахованих батьків, якщо медичний висновок сформовано для дитини, яка потребує догляду.

 

Як діяти роботодавцю, якщо його працівнику відкрили е-лікарняний?

● Якщо щодо страхового випадку працівника сформують електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність замість видачі паперового лікарняного, на його підставі автоматично сформується е-лікарняний.

● Одразу після створення медичного висновку, працівник повинен повідомити про це роботодавця зручним обом способом. Краще завчасно обговорити на підприємстві, як саме працівники будуть повідомляти про свою тимчасову непрацездатність.

● Сповіщення про відкриття е-лікарняного надійде роботодавцю в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Портал електронних послуг: https://portal.pfu.gov.ua

● Сформований е-лікарняний стане доступним для перегляду у день його створення. Він одразу матиме статус «Закритий», а після завершення терміну тимчасової непрацездатності працівника його статус зміниться на «Готовий до сплати». З цього моменту е-лікарняний стає підставою для надання матеріального забезпечення.

● На призначення працівнику матеріального забезпечення відведено не більше 10 календарних днів з дня закінчення періоду тимчасової непрацездатності, визначеного е-лікарняним.

● Готовий до сплати е-лікарняний друкується або залишається в електронному вигляді (за рішенням роботодавця).

● Кадрова служба або відповідальна особа кадрової служби визначає страховий стаж застрахованої особи (пільги) та кількість календарних днів непрацездатності, що підлягають оплаті за рахунок коштів роботодавця та Фонду соціального страхування України. Зазначена інформація (за бажанням або визначенням роботодавця) формується у паперовому або електронному вигляді.

● Е-лікарняний, відомості щодо визначеного страхового стажу та кількості днів непрацездатності, що підлягають оплаті, передаються до комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства.

● Комісія із соціального страхування на підприємствах продовжує свою роботу та зберігає весь обсяг функцій, передбачених Положенням про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 13.

● Рішення про призначення або відмову у призначенні матеріального забезпечення комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства передає до підрозділу бухгалтерії підприємства, який нараховує матеріальне забезпечення.

● Бухгалтерією здійснюється розрахунок матеріального забезпечення на підставі е-лікарняного (за необхідності його паперової роздруківки) та рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства. Даний розрахунок записується в електронному або паперовому вигляді (за рішенням роботодавця) та відображається в бухгалтерських проводках.

● Заповнюється заява-розрахунок та подається до відділення Фонду за місцем обліку.

● Подати заяву-розрахунок за е-лікарняними можливо:

- в електронному виді за допомогою клієнтського спеціалізованого програмного забезпечення із застосування електронного підпису/печатки,

- або на паперових носіях.

● Більшість роботодавців вже перейшли на електронний документообіг з Фондом соціального страхування України – близько 80% заяв-розрахунків подаються до Фонду онлайн.

● Зверніть увагу, що наявний в електронному кабінеті страхувальника інтерфейс для подання заяв-розрахунків наразі не має функціональної реалізації. У випадку подання роботодавцем заяви-розрахунку через кабінет на сайті Пенсійного фонду така заява-розрахунок не передається до органів Фонду соціального страхування України. Скористайтесь клієнтським спеціалізованим програмним забезпеченням.

● Подати заяву-розрахунок до ФССУ роботодавець має на 7 робочий день з моменту прийняття рішення про призначення матеріального забезпечення комісією (уповноваженим).

● Якщо роботодавець має декілька листків непрацездатності різних видів, він має подати заяви-розрахунки окремо за паперовими і е-лікарняними.

● Упродовж одного місяця з дня виплати допомоги працівнику роботодавець направляє до Фонду повідомлення про проведення виплат за встановленою формою. Це також можна зробити в електронному вигляді.

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар