середу, 20 липня 2022 р.

 


У МОН розповіли, як навчатимуться школярі

та студенти з 1 вересня: усі деталі

Новий навчальний рік 2022/23 в Україні в школах і вишах почнеться традиційно з 1 вересня, і проходитиме з низкою особливостей з урахуванням воєнного стану.

Як тепер буде організований навчальний процес – читайте в матеріалі нижче.

Нововведення для школярів і студентів, а також педагогічного складу навчальних закладів, запроваджені згідно з прийнятою постановою Уряду від 24 червня 2022 року №711 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні», розкрили в міністерстві освіти і науки.

Дати початку і закінчення навчання

Так, у закладах загальної середньої освіти навчання розпочнеться на День знань 1 вересня, і триватиме освітній процес по 30 червня 2023 року, передали у «Урядовому порталі».

При цьому заклади професійної вищої та вищої освіти самостійно визначають дати початку та завершення навчального року.

 

Підготовка до початку навчання

в школах і вузах

У МОН також розповіли про рекомендації щодо першочергових кроків з підготовки до навчального року.

Спеціально призначені комісії повинні провести обстеження навчальних закладів на предмет готовності до організації навчання та забезпечення безпеки учасників освітнього процесу. Вони складуть акт, який має затвердити керівництво адміністрації.

До складу комісій рекомендують включити представників регіональних підрозділів ДСНС та Нацполіції.

 

Форма навчання

Визначається форма організації освітнього процесу. Вона залежить від ситуації в кожному населеному пункті.

«Структура та тривалість навчального тижня, дня, занять і відпочинку, а також форми організації освітнього процесу визначаються педагогічною (вченою) радою закладу освіти в межах часу, передбаченого освітньою програмою (відповідно до обсягу навчального навантаження та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку здобувачів освіти, особливостей регіону тощо)», – розповіли в МОН.

 

Освітній процес в очному режимі

Вводиться в приміщеннях або будівлях навчального закладу «тільки в межах розрахункової місткості» споруд цивільного захисту, які можуть бути використані для укриття учасників освітнього процесу при включенні сигналу повітряної тривоги або інших сигналів оповіщення.

«Якщо потужності споруд цивільного захисту є недостатніми для укриття всіх учасників освітнього процесу, то освітній процес може бути організований шляхом розподілу навчального часу в межах годин (змін) упродовж дня, тижня, місяця або семестру», – розповіли в міністерстві.

Для підготовки роботи навчальних закладів в очному режимі керівництву закладів слід провести такі заходи щодо посилення безпеки:

– обов’язкова перевірка закладів освіти та прилеглих територій на наявність вибухонебезпечних предметів;

– перевірка готовності систем оповіщення, зокрема, доступності оповіщення для дітей із порушеннями зору та слуху;

– визначення та позначення шляхів евакуації;

– наявність обладнаного укриття для всіх учасників освітнього процесу;

– створення запасів води та медикаментів;

– проведення тренувань з учасниками освітнього процесу щодо дій у разі повітряної тривоги;

– проведення навчальних занять щодо здоров’я, збереження, надання домедичної підготовки тощо;

– підключення мережі Wi-Fi в укриттях для проведення занять (за можливості).

 

Освітній процес у дистанційному режимі

Вводиться в навчальних закладах на території ведення бойових дій та тимчасово окупованих територіях.

При організації такого навчання МОН рекомендує використовувати Матеріали Всеукраїнської школи онлайн.

Заклад самостійно приймає рішення про зняття обмеження на максимальну кількість учнів у класі.

Навчання може виконуватися працівником навчального закладу поза робочим приміщенням – у будь-якому місці «за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій».

 

Освітній процес за змішаною формою

Змішана форма поєднує очний і дистанційний режими. Таке поєднання підходить для різних занять: практичні та лабораторні заняття можуть проводитися в очному режимі, лекційні – дистанційно. У початковій школі бажано проводити заняття в очному режимі, адже діти потребують живого спілкування.

Форма може змінюватися протягом навчального року в залежності від ситуації.

 

Забезпечення безпеки

для всіх учнів і педагогів

«Керівники навчальних закладів мають бути проінформовані про персональну відповідальність за організацію безпечних умов для здобувачів освіти та всіх працівників закладу», –зазначають у МОН.

При організації освітнього процесу в очному або змішаному режимі необхідно забезпечити безумовне переривання освітнього процесу при включенні сигналу «Повітряна тривога» або інших сигналів оповіщення.

Всі учасники освітнього процесу при цьому повинні відправитися до споруд цивільного захисту і перебувати в них до завершення тривоги.

Освітній процес може завершуватися в укритті, а після відбою тривоги всі можуть повернутися в класи та продовжити навчання «з урахуванням необхідного коригування».

 

З нacтyпнoгo тижня зaпрaцюють штрaфи зa пoрyшeння мoвнoгo зaкoнy

 

З 16 липня 2022 рoкy зa пoрyшeння мoвнoгo зaкoнy в Укрaїнi штрaфyвaтимyть нe лишe зaклaди, a й кoнкрeтних людeй – cyддiв, oфiцiaнтiв, дeржcлyжбoвцiв, зoкрeмa, гoлiв OВA тa мicьких oчiльникiв. Прo цe йдeтьcя нa caйтi Упoвнoвaжeнoгo iз зaхиcтy дeржaвнoї мoви.

Caмe iз ceрeдини липня нaбyвaють чиннocтi змiни дo Koдeкcy Укрaїни прo aдмiнicтрaтивнi прaвoпoрyшeння, вiдпoвiднo дo яких Упoвнoвaжeний мaє прaвo нaклaдaти штрaфи нa вciх, хтo пoрyшyє мoвний зaкoн. Йдeтьcя прo пocaдoвих ociб oргaнiв дeржaвнoї влaди тa мicцeвoгo caмoврядyвaння, кeрiвникiв i прaцiвникiв пiдприємcтв, ycтaнoв тa oргaнiзaцiй вciх фoрм влacнocтi, iнших фiзичних ociб, якi пoрyшyвaтимyть зaкoн.

Зa cлoвaми Упoвнoвaжeнoгo, мicцeвa влaдa змoжe oтримyвaти кoшти зa цi штрaфи дo cвoїх мicцeвих бюджeтiв:

«Якщo мicькi гoлoви oкрeмих мicт нe знaють, як нaпoвнити cвiй бюджeт, вoни мoжyть i дaлi пoрyшyвaти мoвний Зaкoн тa пoпoвнювaти мicцeвy cкaрбничкy. Прoцeдyрa дyжe прocтa: фiкcyєтьcя фaкт, cклaдaєтьcя прoтoкoл, нaдcилaєтьcя пoвiдoмлeння тa yхвaлюєтьcя пocтaнoвa. Taк caмo як cплaчyєтьcя штрaф, cкaжiмo, зa прaвoпoрyшeння нa дoрoгaх, тaк caмo бyдe нaклaдaтиcя «мoвний» штрaф, який мoжнa бyдe ocкaржити y cyдoвoмy пoрядкy», – кaжe Упoвнoвaжeний iз зaхиcтy дeржaвнoї мoви Taрac Kрeмiнь.

Рoзмiр штрaфy cтaнoвитимe вiд 3 400 дo 8 500 гривeнь, якщo пoрyшeння вчинeнo впeршe, зa пoвтoрнe пoрyшeння – вiд 8 500 дo 11 900 гривeнь.

Taкoж iз 16 липня зaпрaцюють чeргoвi прaвилa мoвнoгo зaкoнy. Зoкрeмa, yci caйти в yкрaїнcькoмy iнтeрнeтi пoвиннi мaти yкрaїнcькy вeрciю зa зaмoвчyвaнням. Kрiм цьoгo, бyдь-якi eлeктрoннi приcтрoї, якi прoдaютьcя в Укрaїнi, пoвиннi мaти yкрaїнcькoмoвний iнтeрфeйc.

 



Заборони, що діятимуть

на Рівненщині

 

У Рівненській області запровадили заборону використання піротехнічних засобів, їзду на автомобілях, не оснащених глушниками, а також полювання на території регіону.

 

Про це повідомив начальник Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль.

За його словами, Рада оборони області схвалила певні заборони, які діятимуть до скасування режиму військового стану:

– продаж та запуск феєрверків, салютів та інших піротехнічних засобів;

– рух транспортних засобів, у конструкції яких є система випуску відпрацьованих газів з прямотоком та інші вихлопні системи, де відсутній шумопоглинач (рух автомобілів та мотоциклів без глушників).

Разом з цим було запроваджено заборону полювання на території регіону.

«Причина заборони, я гадаю, зрозуміла. Сьогодні настав час захищати країну, а не отримувати «задоволення» в лісі. Хто хоче постріляти, запрошую до лав ЗСУ», – додав Коваль.

* * *

З 11 липня кафе, бари та інші приміщення ресторанного бізнесу Рівненщини повністю звільняються від диму сигарет для нагрівання (Айкосів, Гло) нарівні зі звичайними сигаретами, а також кальянами та електронними сигаретами.

На порушників чекають санкції, і навіть наявність попільнички на столі є приводом для накладення штрафу. Для закладів ресторанного господарства – це 3 000 гривень у випадку першого порушення і 15 000 гривень у разі повторного протягом року.

Крім суб’єктів ресторанного бізнесу, обмеження стосуються куріння у лікарняних, спортивних, культурних і навчальних закладах; приміщеннях органів влади та самоврядування; на підприємствах, в установах і організаціях; готелях і гуртожитках, аеропортах (крім спеціально відведених для цього місць), вокзалах і станціях; на дитячих майданчиках і зупинках громадського транспорту; у ліфтах і таксофонах; місцях загального користування житлових будинків; підземних переходах і на транспорті (у тому числі у таксі).

Для цих суб’єктів господарювання (крім ресторанів) за недотримання нових антитютюнових правил загрожує штраф 1 000 гривень, у разі повторного протягом року порушення – 10 000 гривень. Примітно, що органи місцевого самоврядування можуть розширити перелік no smoking friendly локацій на власний розсуд окремими рішеннями.

У всіх перелічених громадських місцях (закладах господарювання) має бути розміщено графічний знак про заборону куріння і текст: «Куріння, вживання, використання, тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!». Нерозміщення цієї інформації також передбачає штраф у розмірі 1 000 гривень.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар