понеділок, 30 грудня 2019 р.


ОСІННЯ ДЕПРЕСІЯ ГУЛЯЄ МІСТОМ
Коли на зміну сонячним дням  приходить осінь із похмурими, часом дощовими ранками та довгими вечорами, багато хто почувається сумним, знесиленим, роздратованим.
І вже офісами, вулицями, зупинками, мов опале листя, шелестить слово «депресія». Сьогодні про цей осінній стан душі говоримо зі студенткою, майбутнім психологом Яною Якимовою.
Яно, дуже часто мої знайомі кажуть про поганий настрій, часто чую слово «депресія»…
Осіння пора завжди викликає змішані почуття. Початок осені з її золотим листям й теплими днями приносить непідробну радість, але як тільки теплі деньки змінюються негодою і сльотою, на нас навалюється туга і меланхолія. А разом з ними приходить і осіння депресія. Але не варто піддаватися цьому невиразному почуттю, є способи перемогти осінню депресію.
Депресія (від лат. Depressio – придушую, пригнічую) – хворобливий стан пригніченості, безвиході,  відчаю, пов’язаний з психічними захворюваннями або реакцією організму на важку життєву ситуацію.
Осіння депресія – це один з видів депресій. Вона відома як сезонний афективний розлад, сезонна депресія, осіння хандра. Люди з цим розладом відчувають зміни настрою і симптоми, схожі на звичайну депресію. Симптоми і ознаки зазвичай виникають в осінні і зимові місяці, коли менше сонячного світла, і зникають з приходом весни. Найбільш важкими місяцями для людей з сезонним афективним розладами, як правило, є жовтень, листопад, грудень, січень і лютий. Деякі люди відчувають даний психічний розлад і влітку, хоча набагато рідше.
Чому такий стан виникає у людей, які, здається, ще вчора були радісними мрійниками з чудовим настроєм?
Осіння хандра – явище, яке практично не залежить від світогляду людини та її життєвого настрою. Вона виникає в основному з фізіологічних причин. З настанням осені змінюється тривалість світлового дня. Сонця і тепла стає менше – саме це і провокує початок осінньої хандри.
Справа в тому, що сонячне світло сприяє виробленню в організмі вітаміну D. Цей вітамін у свою чергу необхідний для вироблення гормону радості – серотоніну. Якщо ж виникає нестача сонячного світла, то і серотоніну виробляється менше – ось і перша причина осінньої депресії. Гормону радості менше – виникають нудьга і апатія. Похолодання призводить до того, що організм починає готуватися до зими: підвищується апетит, виникає сонливість, тіло починає запасати жир і як би «впадає в сплячку».
Також змінюються добові ритми, адже світловий день зменшується, а темний час доби стає довшим. Перший час організм перебудовується на новий режим, що пов’язано зі стресом.
Психологічні причини депресії теж є. Закінчилися тепло і пора відпусток. Погода все частіше похмура і дощова, яскравих фарб за вікном все менше. Все це навіює смуток і зажуру. До того ж, осінь завжди асоціюється із зів’яненням природи і кінцем життя.
Як психологи радять боротися з осінньою хандрою?
Хотіла б для читачів вашої газети дати поради, які, на мій погляд, значно покращать ваш настрій в цю пору року:
1. Оточіть себе предметами і речами яскравого кольору, тобто такими, які будуть нагадувати вам про літні дні, не занурюючись в похмурі.
2. Внесіть якісь зміни в своє життя. Наприклад, можна зайнятися ремонтом, купити новий одяг, змінити імідж.
3. Спокійно ставтеся до того, що змінюється пора року, це звичне явище, яке відбувається з року в рік, не треба його чекати в напрузі.
4. Заповніть весь свій вільний час якимось захопленням, справою, яка вас давно цікавить, але ви її весь час відкладали на потім.
5. Сконцентруйтеся на правильному харчуванні, збагачуйте свій раціон вітамінними продуктами.
6. Слідкуйте за тим, щоб у ваш будинок надходило якомога більше сонячного світла. Не зашторюйте цілком вікна, дозволяйте сонячним променям проникати в приміщення.
7. Подбайте про наявність повноцінного сну, не лягайте занадто пізно, не вставайте занадто рано.
8. Підтримуйте стосунки зі своїми друзями і близькими, не замикайтеся в собі. Намагайтеся виходити на люди, відвідуйте театр, музей, проводьте якомога більше часу з іншими людьми.
9. Не забувайте про необхідність відпочинку. Не завантажуйте себе на роботі, не перепрацьовуйте.
10. Знаходьте час на фізичне навантаження, заняття спортом. Фізичні вправи сприятливо впливають на психіку людини, оскільки при навантаженні виділяються гормони, що підвищують настрій.
11. Вживайте продукти, які прийнято вважати антидепресантами: фрукти і сухофрукти, какао, шоколад, горіхи, а також воду.
Як перемагає осінню нудьгу моя співрозмовниця?
Мені від поганого настрою допомагає моє хобі, це – фотографія. Коли така краса навколо (як була донедавна), я беру свою камеру і йду фотографувати. І коли я бачу вдалі кадри, то настрій  піднімається, хочеться далі творити. А ще я багато читаю, вишиваю, дуже люблю спілкуватися з рідними. Поряд з люблячими людьми завжди комфортно.
Спілкувалася Люба Клімчук.

Що у підсвідомості?
Даний тест використовують психологи в якості одного із способів, які допомагають визначити, що приховує підсвідомість людини. Перед вами – підвальне приміщення, в якому накопичилося чимало найрізноманітніших речей.

Що впало в очі вам в першу чергу? Може, ви хочете позбутися від цієї речі?
Гойдалка. Гойдалки символізують ваше особисте життя. Можливо, на даний момент ви відчуваєте брак близькості. Крім того, цей знак може символізувати любовну одержимість, яка бере початок з внутрішніх проблем.
Ящики. Прямокутні ємності є відображенням особистості людини. Чим вони наповнені? Що в них приховано? Чи прозорі у них стінки або ж за ними нічого не видно? Якщо ви вибрали цей символ, вам є над чим подумати. Ви можете провести пряму аналогію: які характеристики коробок, такий ваш стан на даний момент.
Розбите дзеркало. Дзеркало символізує нас самих. Якщо ви вибрали цей предмет, значить, ви відчуваєте себе розбито і невпевнено. Цілком можливо, що ви стоїте на роздоріжжі і не знаєте, як вчинити. Також цей знак може говорити про те, що в вас борються дві особистості, і ви не можете знайти своє справжнє «я».
Колесо. Колесо символізує відносини між вами і зовнішнім світом. Якщо ви вибрали цей символ, значить, ви зараз в глухому куті. Ви біжите по замкнутому колу і не можете прийти до місця призначення. Зупиніться. Зараз ви нагадуєте хом’яка, який біжить в колесі.
Молоток. Цей символ є ознакою того, що ви всіма силами намагаєтеся досягти бажаного, причому вам неважливо, що для цього потрібно йти по головах. Ви навіть не проти проявити насильство, якщо знадобиться.
Лялька. Лялька уособлює ваш зв’язок з дитинством. Ви панічно боїтеся дорослішання і, як наслідок, старіння. Кожен наступний рік вселяє вам страх, і ви намагаєтеся усіма силами перешкодити старінню. Можливо, зовні ви намагаєтеся омолодитися.
Книги. Книги – символ знань і, як наслідок, життя. Однак, якщо вони поміщені в підвал, ймовірно, ви втратили сенс існування.
Картина. Картина – явна ознака того, що у вашому житті панує повна гармонія. Ви живете в повній згоді з собою і оточуючими. До близьких ви ставитеся з розумінням.
Решітка. Ознака закритості, замкнутості і відчуженості. Ймовірно, в даний момент ви відчуваєте депресію або дуже пригнічений настрій. Вам тривожно, і ви не знаєте, як зібратися, щоб жити далі.
Зламаний стілець. Зламані меблі символізують період стресу, невизначеності і відсутність відпочинку.
Кошик яблук. Цей символ говорить про те, що ви перебуваєте на шляху до отримання знань, мудрості і набуття особистого щастя.
Драбина. Драбина символізує перехід до чогось нового. Незабаром ви досягнете своєї мети. Але зверніть увагу, що драбина веде в нікуди. Можливо, вас чекають труднощі. Тільки ваше ставлення до перешкод може визначити результат: побоїтесь – не отримаєте нічого; гордо подолаєте всі труднощі – благополучний результат гарантований.

Психологічна поезія
від Ольги Грейнер-Савич

А ти знаєш для щастя
багато не треба.
Щире слово і друга
надійне плече.
Не гнітИть тоді навіть
захмарене небо
І розжарене сонце
тоді не пече.
Неважким навіть хрест
на плечАх видається,
Босі ноги не мерзнуть в
холодній траві,
Коли донька в обіймах
у татка сміється,
Коли поруч коханий.
І батьки ще живі.
А ти знаєш, для щастя
багато не треба ...
Подивись!
Посміхнися!
І просто Живи!
* * *
Час іде невблаганно,
невпинно,
Місяць, день, година,
хвилина...
Сиплеться, мов крізь пальці
пісок.
Ніби вчора була ще
дитина,
Нині ж сріблом покритий
висок...
* * *
Спакувала в валізу іще одну осінь.
Стало важче нести. Стало більше «було».
Ще одна павутинка заплуталась в коси,
Ще одна борозенка зорала чоло.

У букетику «буде» поменшало квітів,
У молитвах ранкових побільшало слів.
Щиро дякую Богу за рОки прожиті,
За щасливі хвилини і ночі без снів.

А з-за обрію сонце надії виносить,
Будуть вЕсни і літо, і квіти в саду.
Ще не фініш, я просто іще одну осінь
Спакувала в валізу і далі піду.

Спакувала в валізу іще одну Осінь…


Немає коментарів:

Дописати коментар